Joga


"To spotkanie twarzą w twarz z duszą, całkowicie niepodzielny stan istnienia, w którym zanikają wszelkie różnice pomiędzy ciałem, umysłem i duszą".

B. K. S. Iyengar

joga 4

Hatha Joga według metody B. K. S. Iyengara to doskonały sposób pracy z samym sobą. System rozpowszechniony obecnie na całym świecie przez nauczyciela z Puny, to rezultat ponad sześćdziesięciu lat jego pracy nad sobą oraz pracy z ludźmi ze wszystkich niemal krajów świata. Źródłem Hatha Jogi - ośmiostopniowej ścieżki rozwoju duchowego, są prastare nauki Indyjskie zebrane i opisane w dziele Jogasutry - ok. II w - przez wielkiego uczonego mistrza - Patańdżalego.

Asany - specjalne pozycje ciała - stanowią trzeci człon Jogasutr Patańdżalego oraz bramę, poprzez którą większość ludzi Zachodu wkracza w praktykę jogi. Regularna praktyka asan czyni ciało silnym i elastycznym, lekkim ale mocno ugruntowanym. Ćwiczenia wymagają jedynie niewielkiej ilości sprzętu (koc, pasek, mata), ciebie, twojej determinacji oraz świadomości oddechu.

joga 5

Asany działają na wielu różnych poziomach. "Z początku nasze ciała odczuwają zewnętrzne, fizyczne doznania związane z ćwiczeniem. Każda pozycja wydaje się torturą. Nasze ciała drżą, pocą się i męczą. Później, w pewnym momencie stają się one koniecznością. To rozkoszne rozciąganie i wzmacnianie mięśni, skóry i całego ciała. A ten stan umysłu. czystość, świeżość, spokój. Wykonywanie asan zakotwicza nas w tu i teraz. Pomaga nam żyć w bardziej pozytywny i mniej chaotyczny sposób. Zmiany te są zauważane przez otaczających nas ludzi."