Biegi transowe

Biegaj w najczystszym powietrzu, jakie możesz znaleźć. Ubierz jak najmniej rzeczy na siebie, byś mógł wspaniale kąpać się w słońcu i powietrzu.

Jeśli jest plaża albo park bez stłuczonych szkieł, biegnij boso. Twoje stopy otrzymają masaż, który pobudzi punkty energetyczne w podeszwach twoich stóp, co z kolei wpłynie na wszystkie organy w twoim ciele. Biegnąc boso ugruntujesz się. Bezpośredni kontakt z wielką matką ziemią wprowadza równowagę między tobą i planetą na poziomie elektrycznym.

Nie przesadzaj z biegiem. Zrób raczej mniej niż więcej. Nie biegniesz dlatego, że spieszysz się, by dokądś dotrzeć.

Będziesz mógł biec bez zmęczenia, jeśli zachowasz prostą regułę: biegnij wewnątrz swojego oddechu, nie biegnij przed swoim oddechem (biegaj, by odkryć, co mam na myśli).

Fred Rohé, fragment książki: The Zen of Running
Autor metody biegów energetycznych, bezwysiłkowych, Fred Rohé zachęca do odkrywania i wyrażania prostej radości bycia poprzez bieg. Biegi na ogół kojarzą nam się ze zmęczeniem i wysiłkiem, jednak metoda biegów energetycznych, zwanych też biegami transowymi, plemiennymi lub medytacją w biegu opiera się na innych założeniach niż klasyczne biegi wysiłkowe i sportowe.

Przede wszystkim jest to bieg rekreacyjny. Inny jest sam sposób biegania oraz sposób oddychania. Przypomina raczej trucht. Nie jest biegiem nadwyrężającym i kontuzyjnym. Biegi energetyczne, transowe to raczej doświadczenie siebie i swojego umysłu niż sport. Nie jest to bieg mechaniczny, ponieważ w bieg zaangażowane jest nie tylko ciało, ale i duch. Poza tym w biegu nie ma żadnego celu. To bieg jest celem samym w sobie. Motywacją do biegu jest sama przyjemność biegnięcia, a nie myśli o tym, że „muszę być najlepszy/a, muszę przebiec ten dystans”. W biegu nie mamy niczego do przebiegnięcia, niczego do osiągnięcia, niczego „do zrobienia”. Biegniemy z czystej radości i przyjemności biegania, oddychania i bycia. Taki właśnie bieg jest lekki, energetyzuje nas i odświeża, a nie męczy. Zdecydowanie poprawia też nasze samopoczucie dzięki endorfinom wydzielanym podczas biegu. Bieg energetyczny jest biegiem, dzięki któremu odreagowujemy napięcie mięśniowe i psychiczne, regenerujemy nasz organizm, odświeżamy umysł.

Główne zasady biegu: „biegnij na luzie” i „więcej znaczy mniej”.

ODREAGOWANIE

Lekkie biegi działają odżywczo i odświeżająco na nasz organizm i umysł. Biegi pozwalają nam fantastycznie odreagować, uwolnić nadmiar adrenaliny zgromadzonej w naszych mięśniach. W stresie otrzymujemy bowiem zastrzyk adrenaliny, która nas pobudza do działania i wpływa znieczulająco – dzięki czemu nie czujemy bólu w walce. Obecnie nie musimy już walczyć fizycznie o przetrwanie, podlegamy jednak nadal temu samemu mechanizmowi. Jeśli mamy mało ruchu na co dzień, mało okazji do odreagowania – wówczas adrenalina oraz kortyzol, hormon stresu, gromadzą się w naszych mięśniach i sztywniejemy. Biegi pozwalają nam usunąć zbędne toksyny z naszego organizmu. Naturalna regulacja oddechu w miarowym i lekkim biegu pozwala wspaniale się dotlenić na słonecznej i czystej plaży lub w czasie morskiej bryzy. Biegi są doskonałym sposobem odreagowania.

KONCENTRACJA NA „TU I TERAZ”

Biegi energetyczne pozwalają nam dostrzegać i odkrywać, jak działa nasz umysł. W trakcie biegu koncentrujemy się bowiem na tu i teraz. Uczymy się zakotwiczać umysł w teraźniejszości, uczymy się, by umysł nie błąkał się nawykowo w przeszłości (wspomnienia) i przyszłości (plany, oczekiwania). Dzięki temu zyskujemy więcej energii. Rozproszenie i rozbieganie umysłu kosztuje nas bowiem bardzo dużo energii. Umysł skoncentrowany działa zdecydowanie wydajniej i jest uważniejszy. W trakcie biegu, dzięki koncentracji i równomiernemu oddechowi przeponowemu, umysł integruje się ciałem w jedność, w ciało-umysł. Nazwa bieg transowy związana jest właśnie z koncentracją, całkowitym zaangażowaniem w to, że biegniemy. Trans to bycie pochłoniętym tym, co robimy, całkowita obecność ciała i umysłu tu i teraz.

POZNAJ SAMEGO SIEBIE

Biegi są świetną okazją do spotkania z sobą samym. Gdzie biega Twój umysł, kiedy Ty biegniesz sobie po plaży? – przekonaj się biegając. Podczas biegu możesz zadać sobie pytanie Kim jestem? albo inne własne pytanie, intencję, modlitwę – przecież to Twój bieg. Pozwól ciału biec swobodnie, jak w radosnym tańcu. Poznawanie siebie to z pewnością niezwykła przygoda! Serdecznie zapraszam!

DIETA WEGAŃSKA

Właściwe odżywianie to jeden z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. 70% odporności naszego organizmu zawdzięczamy dobrze funkcjonującemu układowi pokarmowemu. Dlatego tak ważna jest zdrowa dieta. W trakcie wyjazdu proponujemy Państwu dietę wegańską, która sprzyja oczyszczaniu i wzmocnieniu organizmu.

Dzięki dobrze zrównoważonym posiłkom czujemy się syci, a jednocześnie lekko, co sprzyja praktyce i regeneracji organizmu.

ZALETY REGULARNEGO BIEGU TRANSOWEGO

  • lepsze dotlenienie i oczyszczenie organizmu z toksyn dzięki odreagowaniu i intensywniejszemu i głębszemu oddychaniu w czystej przyrodzie
  • wzmocnienie mięśni pompujących krew do serca, obniżenie ciśnienia, poprawa krążenia
  • poprawa wydolności płuc
  • udrożnienie przewodów nosowych
  • poprawa równowagi między wydatkowaniem i zachowaniem energii oraz utrzymanie naturalnej wagi ciała
  • wzmocnienie siły nóg i stóp oraz poprawa ogólnej stabilności
  • witalne rozświetlenie skóry i oczu

ZALETY BIEGU TRANSOWEGO NA POZIOMIE SUBTELNYM:

  • biegając wewnątrz oddechu – przechowujesz więcej prany – subtelnej energii witalnej